×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۱ بهمن - ۱۳۹۷  
true
true

استفاده از باکتری ها به عنوان داروهای بیولوژیک

مدارهای زندگی

ژنها و دیگر قسمتهاي DNA که ژنها را خاموش و روشن میکنند میتوانند به شیوه های جدیدی به یکدیگر متصل شوند. آنها مثل مدارهای الکتریکی کار میکنند که اسباب بازی ها را راه می اندازند. زیست شناسان می توانند توسط این مدارها که از جنس DNA هستند موجودات زنده مثل باکتری ها را به داروهای زنده تبدیل کنند.
يک سوییچ ساده

در یک مدار ساده یک ژن میتواند بوسیله یک سيگنال بخصوص روشن شود تا یک ماده مفید تولید کند. ژن زیر به یک ناحیه تنظیمی (قرمز) متصل شده است؛زمانیکه مولکول ورودی وجود نداشته باشد مدار خاموش است و محصولی تولید نمي‌شود.اما زمانیکه این ناحیه با یک مولکول ورودی تحریک شود،ژن روشن شده و مولکول دلخواه تولید می‌شود.

کنترل بیان ژن

کنترل بیان ژن

 

 

بیمارانی که مبتلا به اختلال در چرخه اوره هستند،در نتيجه ی کمبود نوعی آنزيم سطح آمونیاک در بدن آنها بالا میرود. زیست شناسان در صدد درمان اين بیماری از طریق وارد کردن باکتری مهندسی ژنتیکی شده Ecoli می باشند تا آمونیاک را ببلعد. این باکتری طوری مهندسی شده است که مقادیر زیادی آمینواسید آرژینین تولید کند و برای تولید این آمینواسید نیاز به مصرف آمونیاک دارد.
در ابتدا ژنی که مسئول مهار کردن تولید بیش از اندازه آرژینین میباشد (صورتی) خاموش می باشد.یک ژن دیگر (سبز) اضافه میشود.این ژن زمانی روشن میشود که توسط نوعی پروتئين بنام FNR (زرد) تحریک شود.FNR تنها در مکان هایی وارد عمل می شود که سطح اکسیژن در آنها پایین باشد،مانند روده انسان.

استفاده از باکتری مهندسی ژنتیک شده به عنوان دارو

استفاده از باکتری مهندسی ژنتیک شده به عنوان دارو

زمانیکه ژن مهندسی شده داخل باکتری قرار بگیرد و توسط آمونیاک تحریک شود و همچنین سطح اکسیژن محیط پایین باشد تبدیل به یک ماشین تولید کننده ی آرژینین میشود. این کنترل دوگانه تضمین میکند که باکتری این عمل را تنها داخل بدن انجام میدهد.

 

ترجمه : آیدا بهرامی‌فر

false
true
true
true
  1. دهقانی

    جالب بود

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true