×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۲۹ بهمن - ۱۳۹۷  
true
true
درمان موش نابینا با یک فرآیند ژنتیکی ساده که می تواند برای انسان کاربرد داشته باشد

دانشمندان موش نابینا را با یک فرآیند ژنتیکی ساده درمان کردند که این فرآیند می تواند برای انسان کاربرد داشته باشد

درمان نابینایی

مطالعات جدید در موش نشان می دهد اکثر افرادی که در جوانی نابینا می شوند می توان با ژن درمانی حداقل مقداری از بینایی را بازگرداند.محققین توانستند تا بینایی موش های که مبتلا به رتینت پیگمنوتوزا بودند از طریق برنامه ریزی مجدد سلول های عصبی باقی مانده شبکیه بازگردانند.

این موش ها حساس به نور نیستند اما این تغییر درجه ای از بینایی را به موش ها بازگرداند. مطالعه ی جداگانه دیگری نشان داد که ویرایش ژنی می تواند برای جلوگیری از پیشرفت گلوکوم استفاده شود و دانشمندان می گویند که ممکن است مشابه این تکنیک برای انسان کار بکند.

دکتر سامانتا دیلوا از دانشگاه آکسفورد : (( در کلینیک ما بیمار نابینا بسیاری وجود دارد و بازگرداندنه مقداری از بینایی با روش های ساده ژنتیکی می تواند خیلی هیجان انگیز باشد و هدف بعدی ما انجام آزمایش های بالینی بر روی این بیماران می باشد. ))

روش های مشابه بر روی انسان ها با نابینایی پیشرفته کار نکرده است. اما در این آزمایش دانشمندان متوجه شدند که با استفاده از ژن درمانی می توان پروتئینی طبیعی حساس به نور را در چشم تولید بکنند که ملانپسین نام دارد و از بین رفتن شبکیه چشم در مراحل آخری جلوگیری بکنند.

در مطالعه ای دیگر که بر روی گلوکوما انجام شده بود محققین با استفاده از تکنیک ویرایش ژنی کریسپر Cas9 توانستند بیماری را متوقف بکنند و از بدتر شدن آن جلوگیری بکنند. جهش ژنتیکی موجب می شود که پروتئین سمی در چشم تولید بشود، و فشار داخل چشم را افزایش می دهد در نتیجه باعث گلوکوما می شود. این محققین از کریسپر cas9 در موش و سلول های کشت داده شده انسان استفاده کردند تا بیان ژن جهش یافته را ” ناک داون ” بکنند.

 

لینک خبر

دانلود مقاله ۱ : PNAS-2017-De Silva-11211-6

دانلود مقاله ۲ (درمان گلوکوما با کریسپر) : PNAS-2017-Jain-11199-204

August 29, 2017

 

نویسنده : سعید کارگر

عضویت در کانال تلگرامی بیوتکنولوژی

 

کلید واژه ها:

٬ درمان نابینایی ٬ انواع نابینایی ٬ درمان نابینایی مادرزادی ٬ علل نابینایی ٬ نابینایی چیست؟ ٬ تعریف نابینایی ٬ علت نابینایی جنین ٬ علت نابینایی موقت ٬ علت نابینایی ناگهانی یک چشم ٬ سعید کارگر ٬ نابینایی ٬ نابینایی مادرزادی ٬ درمان نابینایی مادرزادی

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true