×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۲ بهمن - ۱۳۹۷  
true
true
دانشمندان توانستند دو نوکلئوتید جدید را خلق بکنند

دانشمندان توانستند دو نوکلئوتید جدید بسازند

برای میلیون ها سال ، تاریخچه زندگی تنها از چهار الفبای A , T, C و G نوشته شده است که واحد های تشکیل دهنده ی DNA در تمام جانوران می باشند. امروزه با پژوهش های محققین که توانسته اند یک سلول زنده با اضافه کردن دو نوکلوتید خارجی به ژنوم ایجاد کنند ، این الفبا گسترش پیدا کرده است. گام بزرگی به وسیله دانشمندانی برداشته شد که به دنبال سنتز سلولی بودند که بتواند دارو و سایر مولکول های مفید را تولید کند.

همچنین احتمال این که یک سلول می تواند مهندسی شود بدون چهار بازی که در تمام موجودات وجود دارد ، افزایش پیدا کرده است. دانشمندان ابتدا در سال ۱۹۶۰ این سوال رو مطرح کردند که ایا حیات می تواند از گروه های مختلف شیمیایی به عنوان ذخیره اطلاعات استفاده کند. تا اینکه در سال ۱۹۸۹ steven benner توانستند در DNA بازهای سیتوزین و گوانین تغییر شکل یافته ای ایجاد کنند که می توانستند به RNA و پروتیین تبدیل شوند.

بازهای مهندسی شده

اما بازهای مهندسی شده بوسیله تیم Romesberg بیشتر بیگانه بودن و شباهت کمتری با بازهای طبیعی دارد. در سال ۲۰۰۸گروهی از دانشمندان بپیگیر ترکیبات شیمیایی بودند که باهم جفت باز تشکیل دهند که ۶۰ ترکیب کاندید را لیست کردند که نتیجه آن می شد بررسی ۳۶۰۰ جفت شدگی. آن ها یک جفت بازی که به اسم های d5SICS و dNaM شناخته میشدند را شناسایی کردند که به نظر میرسید موفق شده اند. به خصوص اینکه این ترکیبات با آنزیم های ماشین همانندسازی و ترجمه DNA سازگار بودند. Denis Malyshev می گوید اصلا تو ذهن ما نمی گنجید که بتونیم به سمت موجودی با چنین بازی حرکت کنیم.

چالش تولید نوکلئوتید جدید

اولین “چالشی” که وجود داشت این بود که سلول نمی توانست این بازهای خارجی رو بسازد ، بنابراین سلول باید این بازها رو محیط برای انجام همانندسازی می گرفت. برای همین دانشمندان باکتری EColi را برای ساخت یکی از ژن های دیاتوم مهندسی ژنتیکی کردند . بیان این ژن موجب ساخت پروتیینی می شد که به مولکول ها اجازه عبور از غشای باکتری را میداد…

دانشمندان توانستند دو نوکلئوتید جدید را خلق بکنند | DNA ساخته شده از 6 نوکلئوتید. تولید کدون های جدید

DNA ساخته شده از ۶ نوکلئوتید. تولید کدون های جدید

این دانشمندان همچنین سپس حلقه DNA کوچکی که حاوی یکی از بازهای خارجی بود را به درون باکتری وارد کردند. این پلازمید به مدت یک هفته همراه با باکتری همانندسازی کرد و در باکتری های ایجاد شده وجود داشت. بعد از یک هفته که منبع بازهای خارجی تمام شد باکتری بازهای خارجی را با بازهای معمولی جایگزین کرد. همچنین این دانشمندان میگویند از لحاظ امنیتی امکان آلوده شدن سایر موجودات بر اثر آلودگی وجود ندارد چون موجودات توانایی ساخت این بازها رو ندارند. این گروه به دنبال تولید DNA بیگانه ای هستند که بتوانند پروتیینی بسازند که بیش از ۲۰ نوع آمینواسید موجود باشد.

این گروه می گوید اگر شما بخواهید کتابی بنوسید که فقط چهار حرف در آن باشد ، شما نمی توانید داستان های جالب زیادی بنویسید ، حال اگر تعداد الفبا افزایش پیدا کند شما می توانید کلمات جدید اختراع کنید و راهی پیدا کنید که از آن ها استفاده کنید و احتمالا شما می توانید داستان جالبتری بنویسید.

لینک خبر

نویسنده : سعید کارگر

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true