×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۳۰ دی - ۱۳۹۷  
true
true
تاثیر تغییرات زیست محیطی بر ژن ها

تاثیر تغییرات زیست محیطی بر ژن ها

محققان متوجه شدند اثر تغییرات محیط زیست می‌تواند حداقل برای ۱۴ نسل روی ژن های کرم نماتود دیده شود. محققین زنجیره‌ی طویلی از کپی های تکراری ژن پروتیئن فلورسنت را به کمک مهندسی ژنتیک وارد ژنوم نماتودهایی به نام C. elegans  با استفاده از مهندسی ژنتیک کردند.

هنگامی که نماتودها در دمای ۲۰درجه سانتیگراد قرار می گیرند آرایش این ترانس ژن ها خیلی کم فعال می‌شوند و مقدار کمی پروتئین فلوئورسنت می‌سازند اما با بردن این نماتود ها به مکان گرم تر با دمای ۲۵درجه سانتیگراد فعالیت این ترانس ژن ها به طور قابل ملاحظه ای بیشتر می‌شود و این امر موجب درخشش بیشتر نماتودها می شود هنگامی که نماتود ها را در نور ماوراء بنفش زیر میکروسکوپ مشاهده می کنیم. هنگامی که این کرم ها را به محیط سردتر منتقل می کنند همچنان ترانس ژن ها خیلی فعال هستند.

دانشمندان نظریه شان این است که وقتی نماتود ها به محیط سرد بر می‌گردند حافظه بودن در یک محیط گرم در ژنشان باقی مانده است. جالب اینکه این سطح فعالیت بالا به ۷ نسل از زاده هایشان که تنها در دمای ۲۰ درجه ی سانتیگراد زندگی کرده اند، منتقل شد. این در حالی بود که فقط جانور اصلی فقط دمای بالا را به مدت کمی تجربه کرده است.

نگه داشتن ۵ نسل از نماتودها در دما ۲۵درجه سانتیگراد باعث شد که فعالیت ترانس ژن ها در۱۴نسل از نماتودها هنگامی که به جای سردتر بر میگردند، در میزان بالایی باقی بماند. اگرچه این پدیده در تعداد زیادی از موجودات دیگر دیده شده است مانند: حشرات میوه ها، کرم ها و پستاندارانی مانند انسان ، اما در این موجودات بعد ازچند نسل ناپدید می شود. در نماتودها این مورد بیشترین میزانی است که تا به حال بین موجودات مشاهده شده است.

 

گردآوری کننده : مهرانگیز کیایی

 

source : April 20, 2017

 https://www.sciencedaily.com/releases/2017/04/170420141753.htm

 

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true