×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۱ بهمن - ۱۳۹۷  
true
true
تولید سلول های خونی از سلول های بنیادی نامیرا

سلول های بنیادی نامیرا امکان تولید نامحدود خون مصنوعی را برای دانشمندان فراهم کرده است.

محققین لاینی از سلول های بنیادی نامیرا را توسعه داده اند که به آن ها این اجازه را می دهد که براساس نیاز به طور نامحدودی گلبول های قرمز مصنوعی تولید بکنند. اگر این سلول های خونی مصنوعی آزمایش های بالینی را پشت سر بگذرند، آن ها می توانند کارایی بیشتری نسبت به سلول های خونی فعلی که از خون شخص اهدا کننده گرفته می شود داشته باشند و این موضوع یک امر خیلی بزرگی می باشد برای افرادی که متقاضی خون های نادر هستند.

این سلول های خونی نسبت به سلول های خونی اهدایی مزایایی دارند مانند کاهش خطر انتقال بیماری های عفونی. در گذشته محققان بر روی تبدیل مستقیم سلول های بنیادی به سلول های خونی بالغ تلاش می کردند که یک مسیر فوق العاده ناکارآمد بود و هر سلول بنیادی قبل از مرگ فقط حدود ۵۰ هزار سلول خونی تولید می کرد در حالی که یک کیسه خون معمولی در بیمارستان حاوی حدود ۱ تریلیون سلول قرمز خونی می باشد.

برای رفع این مشکل محققین دانشگاه بریستول اولین لاین سلولی بنیادی نامیرا شده اریتروئید را در جهان تولید کردند. که نام آن را BEL-A Cell مخفف Bristol Erythroid Line Adult  گذاشتند. برای خلق چنین سلول های نامیرایی به طور موثری سلول های بنیادی بالغ را در مرحله ی ابتدایی توسعه نگه می دارند، این به این معنی است که این سلول ها می تواند بدون مردن، برای همیشه تقسیم بشوند و سلول های قرمز خونی تولید بکنند.

اگر این سلول ها بتواندد با موفقیت مراحل کلینکی آزمایشگاهی را پشت سر بگذارند می توانند مانند سلول های نامیرا HeLa انقلابی ایجاد بکنند.

 

منبع :

۲۰۱۷

http://www.nature.com/articles/ncomms14750

false
true
true
true
  1. Bablofil

    Thanks, great article.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true