×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - ۳ اسفند - ۱۳۹۷  
true
true
مطالعات مولکولی ناسا بر روی دو برادر دوقلو

مطالعه بر روی دوقلوهای ناسا نشان هزاران داد نقطه از ژنها روشن و خاموش شدند

وقتی که فضانورد اسکات کیلی بعد از یک سال شناور بودن در ایستگاه فضایی بین المللی به زمین برگشت ، به طور قابل توجهی نسبت به دوقلوی خود تغییر کرده بود. که یکی از آن ها این بود که اسکات دو اینچ از برادر خود موقتا بزرگتر شده بود. اما ناسا این تغییر را ناشی از تغییرات فیزیکی میداند. در واقعا تغییرات اصلی در داخل بدن آن ها رخ داده است. برادران دوقلویی که در مطالعه ناسا شرکت کرده بودند، مقایسه کردند که عملکرد بدن مارک که در روی زمین زندگی می کند نسبت به برادرش اسکات که برای مدت طولانی در فضا است، چگونه تغییر میکند.

نتایج تحققیات نشان داد که نرخ متیلاسیون در بدن اسکات افزایش پیدا کرده است، فرآیندی که در خاموش و روشن شدن ژن ها نقش دارد. این تیم نشان داد که هزاران ژن وقتی اسکات وارد فضا خاموش یا روشن شدند و این حالت تا مدتی کمی که به زمین برگشت ادامه یافت. حدود ۵۰ هزار ژن در ژنوم انسان وجود دارد، وقتی که شما وارد فضا یا جاذبه صفر می شوید بدن تلاش می کند تا به روشی این موقعیت ها را مدیریت بکند.

حالا چرا بیان ژن برای مسافران فضا مطرح است؟

هدف مطالعه بر روی این دوقلوها این بود که متوجه بشوند که آیا انسان می تواند مسافرت های آینده به مریخ را تحمل بکند و اینکه چگونه بدن انسان در سطح مولکولی به محیط بیرون واکنش می دهد. تنظیم بیان ژن موجب می شود که بدن بتواند در شرایط استرسی و بیماری ها به فعالیت خود ادامه بدهد برای مثال وقتی شما در سطح اکسیژن کمی قرار بگیرید بدن یک سری از ژن ها روشن می کند تا شما بتوانید زنده بمانید.

 

لینک خبر

نویسنده : سعید کارگر

عضویت در کانال تلگرامی بیوتکنولوژی

کلید واژه ها:

سازمان فضایی ناسا – سایت رسمی ناسا – ناسا مخفف چیست – ناسا کجاست – ناسا چیست – سایت سازمان ناسا – سایت رسمی ناسا فارسی – استخدام در ناسا

 

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true