×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۳ فروردین - ۱۳۹۸  
true
true
ساخت سطح ضدباکتریایی با الهام گرفتن از پوست مارمولک

ساخت سطح ضدباکتریایی با الهام گرفتن از پوست مارمولک

 

سطح خارجی گیاهان یا حیوانات از ساختارها میکرو یا نانو تشکیل شده است، که گستردگی سازگاری آن ها را در شرایط فیزیکی مختلف تایین می کند.دو دانشمند استرالیایی گرگ و یولانتا واتسون برای چند دهه بر بروی سطوح آنتی باکتریال طبیعی تحقیق کردند.

در جهانی که نیاز مبرم به توسعه راه های جدید برای مقابله با باکتری های مضر وجود دارد، ایجاد سطوح مقاوم به باکتری یک نوآوری امیدوارکننده محسوب می شود. در ابتدا دانشمندان بر روی سطوح بسیار صاف کار می کردند که این سطوح نمی توانستند در مقایل برخی باکتری ها موثر باشند سپس آن ها نگرش خود را با الهام از طبیعت تغییر دادند.

 

برجستگی های در  نانو باکتری را سوراخ کرده و باعث نشت مواد داخل محتویات آن و در نتیجه مرگ آن می شوند.

پوست مارمولک از برجستگی هایی در حد مقیاس نانو (spinules ) سازماندهی شده که سطح پوست مارمولک را کامل می پوشاند که این ساختار دیواره باکتری ها را سوراخ کرده و باعث نشت مواد داخل سلول به خارج در نتیجه مرگ باکتری می شود.

تصویر میکروسکوپ الکترونی از سطح پوست مارمولک که موجب ایجاد سوراخ در دیواره ی باکتری و مرگ آن می شود

تصویر میکروسکوپ الکترونی از سطح پوست مارمولک که موجب ایجاد سوراخ در دیواره ی باکتری و مرگ آن می شود

یک تیم از دانشگاه کوئینزلند این نوع آرایش برجستگی های پوست مارمولک را بروی یک بیومتریال سنتز کردند که . به طور قابل توجهی شکل، انحنا، برجستگی مدل سنتتیک شبیه مدل طبیعی آن می باشد. علی رغم تفاوت های جزیی نسبت به پوست مارمولک اما از لحاظ ضد آب و ضد آلودگی میکروبی در یک سطح می باشند. یک چنین سطح پوست مارمولک مصنوعی برای تست های کنترل میکروبی در تحقیقات بالینی بسیار عالی می باشد. محقیقن معتقدند که خواص زیست کشی آن همچنین بر روی اسپور قارچ، مقاومت در برابر ویروس در تحقیقات زیست پزشکی قابل آزمایش می باشد.

مراحل ایجاد سطحی مشابه پوست مارمولک

مراحل ایجاد سطحی مشابه پوست مارمولک

این سطوح پتانسیل قوی در استفاده از ایمپلنت ها را دارا می باشد. بجای اینکه در ایمپلنت از روش های شیمیایی سنتی استفاده بکنیم می توانیم از چنین سطوحی استفاده بکنیم که از تشکیل بیوفیلم به طور فیزیکی جلوگیری می کنند. همچنین این تکنولوژی امکان تولید در مقیلاس بالا را دارد.

 

 

false
true
true
true
  1. غزاله قاسمی

    سلام.واقعا وبسایت خوبی دارید

  2. Sonya Manavi

    سلام.ممنون .خیلی خوب بود.از دست اندرکاران وبسایت به این خوبی سپاسگزارم

  3. اصغر

    خسته نباشید مرسی به خاطر این وبسایت فوق العاده

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true