×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - ۳ اسفند - ۱۳۹۷  
true
true
تولید انسولین

 

مقدمه

⚫️انسولین یک هورمون پلی پپتیدی می باشد که سطح گلوکز خون را در مهره داران تنظیم می کند. از انسولین به عنوان یک دارو برای درمان افراد دیابتی استفاده می شود که تا سال ۱۹۸۲ از غده پانکراس حیوانات استخراج می شد. پس از آن انسولین نوترکیب انسانی در E.Coli و ساکارومایسزسرویزیه تولید کردند.

بازار جهانی انسولین

🔵بازار جهانی انسولین در سال ۲۰۱۰ به میزان ۱۶ میلیون دلار بود و امروزه به میزان حجم ۱۰۰ تن در سال انسولین تولید می شود. انسولین در سلول های بتا پانکراس به عنوان پریپروانسولین ساخته می شود و سپس به پروانسولین تبدیل می شود و در دستگاه گلژی ذخیره می شود.

🔴وقتی که محرک آن وجود داشته باشد پروانسولین به وسیله ی پروتیازهای متصل به غشا به ۳ زنجیره پلی پپتیدی (A, B, C) تجزیه می شود. که زنجیره های A و B به وسیله ۳ پیوند دی سولفیدی بهم متصل می شوند و انسولین فعال را تشکیل می دهند، و زنجیره C آزاد و تجزیه می شود.

🔘 علاوه بر این انسولین انسانی با انسولین خوک و گاو در یک یا دو آمینواسید متفاوت بود که در نتیجه آن بیمارانی که با انسولین حیوانی درمان می شدند گاهی اوقات واکنش های آلرژیک در بدن آن ها ایجاد می شد. به طور موقت مشکل آلرژیک بودن انسولین حیوانی به وسیله کربوکسی پپتیدازY که آلانین موجود در C-ترمینال انسولین را با تریونین جابجا می کرد حل شد.

روش سنتی تولید انسولین

🔵در روش سنتی تولید انسولین، پانکراس خوک یا گاو با ۱-بوتانول استخراج می شد. انسولین را به وسیله ی نمک Zn رسوب دهی می کردند که به راحتی کریستالیزه می شود و سپس به وسیله ژل کروماتوگرافی تخلیص می شد. یکی از مشکلات اصلی تولید انسولین به وسیله روش سنتی این بود که ، انسولین تولید شد از یک خوک و یک گاو نیاز یک انسان بیمار را به ترتیب فقط تا ۳ روز و ۱۰ روز پوشش می دهد.

تفاوت انسولین انسانی با سایر جاندارن / ساخت انسولین انسانی به وسیله باکتری

تفاوت انسولین انسانی با سایر جاندارن / ساخت انسولین انسانی به وسیله باکتری

سنتز شیمیایی انسولین

🔴اگرچه سنتز شیمیایی انسولین در سال ۱۹۶۴ در چین و آلمان صورت گرفت ولی ثابت شد که از لحاظ اقتصادی غیر عملی می باشد. مشکل آلرژیک بودن انسولین حیوانی برای انسان در سال ۱۹۷۵ توسط شرکت Novo-Nordisk دانمارکی حل شد، به این طریق که هورمون انسولین خوکی به وسیله آنزیم کربوکسی پپتیداز Y به هورمون انسولین انسانی تبدیل کردند، این آنزیم آلانین موجود در C-ترمینال انسولین خوکی را با تریونین جابجا می کند.

سنتز بیولوژیکی انسولین

⚫️در سال ۱۹۸۲ انسولین نوترکیب انسانی به وسیله تخمیر تولید شد. در روش های اولیه زنجیره های A و B به طور جداگانه بیان و تخلیص می شدند و سپس به وسیله یک مرحله شیمیایی اکسیداتیو بهم متصل و انسولین فعال را تشکیل می دادند. امروزه پروانسولین نوترکیب به عنوان یک فیوژن پروتیین با تریپتوفان سنتاز تولید می شود، و با پردازش در چند گام مختلف به انسولین فعال تبدیل می شود.

🔘در سویه های با تولید بهینه شده حدود ۴۰ درصد از توده سلولی را پروتیین فیوژن پروانسولین تشکیل می دهد. بنابراین در یک بیوراکتور ۴۰ متر مکعبی ۱۰۰ گرم انسولین نوترکیب خالص تولید می شود.

 

نویسنده : سعید کارگر

عضویت در کانال تلگرامی

 

false
true
true
true
  1. سپیده

    خیلی اطلاعات مفید و جامعی بود
    ممنون ^_^

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true