×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۲۹ بهمن - ۱۳۹۷  
true
true
تنظیم پروتئین به وسیله سیگنالی از RNA

گاهی وقت ها پروتئین بجای اینکه سنتز پروتئین را از جایگاه AUG شروع بکند از کدون هایی مانند AUA شروع می کند. اینکه چگونه ماشین سنتز پروتئین این جایگاه های متفاوت را انتخاب می کند برای محققین یک راز بود. طبق مطالعه جدیدی که در ژورنال نیچر به چاپ رسیده است، توضیح می دهد که پگونه ماشین سنتز پروتئین این جایگاه های شروع متفاوت را از هم تشخیص می دهد. در طول سال های گذشته این مشخص بود که که ترجمه در این ناحیه حفاظت شده است، اما اطلاع چندانی وجود نداشت که چگونه جایگاه آغاز از بین میلیون ها جایگاه آغاز انتخاب می شود.

در این مطالع جدید تیم Jankowsky از آنزیمی استفاده کردند که بخشی از ماشین تولید پروتئین است بنام Ded1p. جهش در Ded1p انسان با تومور و بیماری های ناتوانی ارتباط دارد. ویروس های اغلب آنزیم های کلیدی در سنتز پروتئین در درون سلول را تخریب می کنند. این تیم سلول مخمری ایجاد کردند که در Ded1p معیوب می باشد. در این سلول استفاده از جایگاه متناوب AUA ، AAG به طور چشمگیری آفزایش یافت.

تنظیم پروتئین به وسیله سیگنالی از RNA | بیوتکنولوژی | سعید کارگر | زیست فناوری

محققین یافتند که انتخاب جایگاه های آغاز متفاوت در کنار مناطقی هستند که RNA در برابر آن ها قرار دارد. Ded1p یک RNA هلیکاز می باشد (آنزیمی که ساختارهای RNA فُلد شده را باز می کند) که اگر در آن نقصی ایجاد شود نمی تواند این نقش را انجام بدهد.

اگر جایگاه های آغاز دیگر نزدیک ساختار RNA باشد، از آن برای سنتز پروتئین استفاده می شود. بنابراین ساختار RNA و جایگاه های آغاز دیگر هردو سیگنالی برای شروع تولید پروتئین از جایگاه دیگر می باشند. از انجا که Ded1p در تمام ارگانیسم ها وجود دارد، این یافته به طور گسترده ای قابل تعمیم است.

 

Hidden signals in RNAs regulate protein synthesis

Study finds previously unknown strategy cells use to make protein

Date:
July 16, 2018
Source:
Case Western Reserve University
Summary:
Scientists have long known that RNA encodes instructions to make proteins. The building blocks that comprise RNA -- A, U, C, and Gs -- form a blueprint for the protein-making machinery in cells. In a new study scientists describe how the protein-making machinery identifies alternative initiation sites from which to start protein synthesis.

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true