×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۲ بهمن - ۱۳۹۷  
true

روزالیند السی فرانکلین | Rosalind Elsie Franklin

‏(۲۵ ژوئیه ۱۹۲۰ - ۱۶ آوریل ۱۹۵۸) دانشمند بریتانیایی بود

زندگینامه

او فارغ التحصیل مدرسه دخترانه سنت پائول بود. او بعدها تحصیلات خود را در رشته شیمی در دانشگاه کمبریج ادامه داد. در سال ۱۹۵۱ او کارش در کینگز کالج لندن را آغاز کرد، جایی که در آن تا مرز تفرق اشعه ایکس در برخورد با ملکول DNA پیش رفت.

جیمز واتسون و فرانسیس کریک از یک نسخه قبل از چاپ تحقیقات فرانکلین استفاده کردند تا به چگونگی ساختار DNA برسند. آن دو مقاله معروف خود را در سال ۱۹۵۳، فقط با پانویس کوچکی در مورد اطلاعات بدست آمده توسط فرانکلین به چاپ رساندند.

روزالیند، سال ۱۹۵۸ در سن ۳۸ سالگی بر اثر سرطان جان سپرد. چهار سال بعد کریک، واتسون و ویلکنز به دریافت جایزه نوبل نائل آمدند. بعدها تحقیقات مختلفی نقش بسزای وی را در کشف DNA و کنار گذاشته شدن ناحق نام او به اثبات رساند.

Rosalind Franklin (1920-1958), British chemist. Pioneer molecular biologist.

رزالین فرانکلین ،کاشف DNA را میشناسید؟

رزالین الیس فرانکلین دانشمند زن انگلیسی در بیست وپنجمین روز جولای ۱۹۲۰ در ناتینگ هیل لندن متولد شد.رزالین در ۱۵ سالگی و درحالی که اروپا از زنان و دختران جز خانه داری انتظار دیگری نداشت تصمیم میگیرد دانشمند شود اما با مخالفت پدر روبرو میشود با اینحال او در ۱۸ سالگی وارد دانشگاه کمبریج لندن میشود و سه سال بعد در رشته شیمی از کالج نینونهام در کمبریج فارغ التحصیل میشود.

وی برای تحقق بخشیدن به اهدافش وارد مركز تحقيقات زغال لندن شد وبررسي های خود را برای اخذ مدرک دکترادر زمينه ريز ساختمان گرافيت وكربن ادامه داد. رزالین فرانکلین جوان ۴سال بعد و در ۲۵ سالگی موفق به اخذ مدرک دکترا در زمینه بیوفیزیک ملکولی از دانشگاه کمبریج گردید.وی پس از جنگ جهانی دوم به مدت سه سال به فرانسه رفت ودر یک آزمایشگاه دولتی شیمی در پاریس مشغول به کار شد در آنجا با تكنيك پراش اشعه ايكس اشنا شد و در سال۱۹۵۰ مجددا به انگلستان و به كمبريج برگشت تا مقامی درآزمایشگاه فیزیک شیمی کینگزکالج که بخشی از دانشگاه کمبریج لندن است به دست آورد.

در دانشگاه همزمان با موريس ويلكينز اما در دو گروه جداگانه اقدام به برسی روی مولكول DNA نمود. وی بعد از آزمایشات سخت و طولانی سرانجام مجموعه‌اى از تصوير پراش پرتوى ايکس با کيفيت بالا، از بلور DNAتهيه کرد که البته هیچگاه به نام او به ثبت نرسید. ۳ سال بعد به آزمايشگاه کالج بريك بك رفت و در آنجا شروع به مطالعه روی ويروس موزائيك تنباكو کرد . او ثابت کرد که RNAویروس یک مارپیچ یگانه است وی همچنين روی پوليو ويروسها كار ديگری را اغاز كرد به عنوان مثال پس از آن او به مطالعه ی بسیار خطرناک روی ویروس های زنده ی فلج اطفال پرداخت در همان زمان بود که دو محقق انگلیسی یعنی واتسون و کریک معروف با استفاده از عکس هایی که رزالین تهیه کرده بود مدل ساختار دورشته ای مولکول DNAرا بدون اینکه اسمی از رزالین ببرند ارائه دادند.

رزالین الیس فرانکلین جوان پس از سالها تلاش در راه علم زیست شناسی به علت قرار گرفتن به طور مستقیم در معرض اشعهx و کریستالو گرافی مبتلا به سرطان شد و سرانجام در سال۱۹۵۸ در۱۶ آپریل در چلسی بعد از دوسال دست و پنجه نرم کردن با سرطان و در۳۸ سالگی درگذشت. ۴سال بعد از مرگ فرانکلین، واتسون و کریک و موریس ویلکینز جایزه نوبل فیزیولوژی و پزشکی را ازآن خود کردند.

 

true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true