×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۱ بهمن - ۱۳۹۷  
true
true
بررسی فرضیه جهان RNA

برای شکل گیری اجزای ژنتیکی منشاء حیات نیاز به دمای بالایی می باشد. گروهی از محققین به بررسی نیمه عمر تجزیه بازهای نوکلئوتیدی را در این دماها پرداخته اند. آن ها متوجه شدند که در دمای ۱۰۰درجه سانیتگراد نیمه عمر نوکلئوتیدها برای اینکه ترکیب مفیدی تشکیل بدهند خیلی کوتاه می باشد (A and G ≈ ۱ yr; U = 12 yr; C = 19 days). برای همین در این دما نیاز است که پیدایش حیت خیلی سریع رخ بدهد (<100 yr). در واقع این دما موجب می شود نوکلئوتیدهایی که شکل گرفته اند هیدرولیز بشوند و دوباره از نوع این مسیر باید طی شود.

پایداری نوکلئوتیدهای مختلف در pH=7

در دمای ۰ درجه سانتیگراد نوکلئوتید ها به اندازه کافی پایدار می باشند (t1/2 ≥ ۱۰۶ yr)، برای همین به نظر می رسد که دمای پایین در پیدایش حیات دخالت داشته است. هرچند که به دلیل پایداری کم سیتوزین در دمای ۰ درجه ی سانتیگراد (t1/2 = 17,000 yr) امکان این احتمال وجود داشته که جفت باز GC در ماده ی اولیه ژنتیکی نقشی نداشته باشد مگر اینکه حیات سریع تر پدیدار بشود. یا حتی ممکن است بجای این دو دو کد ژنتیکی دیگر یا بازهای جایگزین دیگری استفاده شده باشد.

دمای دریچه های هیدروترمال کف اقیانوس ها تا ۳۵۰ درجه سانتیگراد هم می رسد و به طور معمول بین ۲۵۰ تا ۱۵۰ می باشد و دمای اولیه زمین بین ۸۵ تا ۱۱۰ درجه سانتیگراد می باشد.. برای این این نوکلئوتیدها بتوانند در پیدایش اولین میکروارگانیسم نقش داشته باشند باید حداقل بین سنتز و تجزیه این اجزا تعادل باشد.

مطالعات نشان میدهد که یکی از مشکلات اصلی در پیدایش حیات بین دمای ۲۵۰ تا ۳۵۰ درجه نیمه عمر تجزیه این اجزای ژنتیکی می باشد که فقط در حد چند دقیقه می باشد. علاوه بر محدودیت های پایداری شیمیایی، هیدرولیز، اکسیداسیون، متیلاسیون غیرآنزیماتیکی از سایر مشکلات می باشند. بخاطر وجود گروه هیدروکسیل بر روی ریبوز ، پیوند فسفودی استر خیلی حساس به هیدرولیز می باشد ، مخصوص در حضور کاتیون های دو ظرفیتی مثل منیزیم و کلسیم.

 

چیزی که مشخص می باشد پایداری نوکلئوتیدهای در دای بالای ۰درجه سانتیگراد ناپایدار می باشد و نیمه عمر نوکلئوتید ها در درمای ۳۵۰ درجه سانتیگراد بین ۲ تا ۱۵ ثانیه می باشد و در دمای ۲۵۰ درجه سانتیگراد بین ۲ تا ۳۵ دقیقه می باشد. که این سرعت تجزیه برای پیدایش حیات خیلی زیاد می باشد.

Source:

http://www.pnas.org/content/95/14/7933.full

https://www.nature.com/nature/journal/v362/n6422/abs/362709a0.html

نویسنده : سعید کارگر

عضویت در کانال تلگرامی بیوتکنولوژی

فرضیه جهان RNA فرضیه جهان RNA فرضیه جهان RNA

 

 

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true