×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۱ بهمن - ۱۳۹۷  
true
true
استفاده از نور UV برای کنترل سیستم ویرایش ژنومی کریسپر

کنترل سیستم ویرایش ژنوم با نور UV

سیستم ویرایش ژنومی کریسپر به دانشمندان این امکان را می دهد که هر ژنی را که میخواهند حذف یا وارد سلول های زنده بکنند. محققان دانشگاه MIT یک یک لایه کنترلی به این سیستم اضافه کردند که این امکان را فراهم می کند که این سیستم کجا و چه زمانی این سیستم ویرایش ژنوم انجام بدهد.

با این سیستم جدید ویرایش ژنوم فقط زمانی رخ می دهد که محققین نور فرانبفش را به سلول هدف می تابانند. این نوع از کنترل به دانشمندان کمک می کند که زمان و وقایع سلولی و ژنتیکی که در نمو جنین یا پیشرفت بیماری تاثیر می گذارد، با جزییات بیشتری مطالعه بکنند. در نهایت می توان از آن به منظور یک راه هدفمند خاموش کردن ژن های دخیل در سرطان در سلول های توموری از آن استفاده کرد.

استفاده از gRNA تغییر یافته

مزیت اضافه کردن این کلید کنترل موجب می شود که ما بتوانیم در فضا و زمان یک کنترل دقیق بر روی فعال سازی آن داشته باشیم. در این تلاش محققین نوعی از پروتیئن Cas9 را تولید کردند که می تواند زمانی که در معرض نوری با طول موج خاص قرار بگیرد فعال بشود.

اما محققان به دنبال این هستند که بجای Cas9 حساس به نور، نوعی از gRNA تک رشته ای حساس به نور تولید بکنند.  در واقع رساندن این gRNA تغییر یافته به سلول هدف راحت تر تولید تولید Cas9 حساس به نور می باشد. برای تولید این RNA راهنما حساس به نور، تیم MIT یک ((محافظ)) را که شامل توالی DNA می باشد با پیوند حساس به نور در ساختار در backbone آن تولید کردند.  وقتی دانشمندان این DNA را در معرض طول موج ۳۶۵نانومتر قرار میدهند این DNA به قعات کوچک تر تبدیل می شود، سپس تبدیل به RNA می شود و این RNA به کمک Cas9 به ژن هدف می چسبند و در آن برش ایجاد می کند.

 

نویسنده : سعید کارگر

عضویت در کانال تلگرامی

 

Source : August 25, 2016

http://news.mit.edu/2016/using-light-control-genome-editing-0825

 

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true